Na keto drastycznie ograniczamy zawartość węglowodanów w diecie, nawet poniżej 20 gramów. Jak ma się to do tego picie alkoholu? Niektóre napoje procentowe mają więcej węglowodanów niż inne. Jednym z tych wysokowęglowodanowych jest właśnie piwo. Czy trzeba z niego zrezygnować? Czy alkohol na diecie ketogenicznej jest wykluczony? Więcej dowiesz się z tego artykułu.
Dieta keto a alkohol – co warto wiedzieć?
Dieta ketogeniczna wymaga ścisłego ograniczenia węglowodanów, co obejmuje także napoje alkoholowe. Wiele osób ignoruje, jak dużo węglowodanów i kalorii zawierają napoje procentowe. Niestety w rzeczywistości, jeśli będziesz po nie sięgać, możesz bardzo łatwo przekroczyć dzienny limit węgli. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wolisz wykorzystać go na jedzenie, czy na puste kalorie z alkoholu.
Alkohol a ketoza
Alkohol na diecie keto, będący dodatkowym źródłem kalorii i węglowodanów, może wpływać na utrzymanie ketozy. Spożycie alkoholu jest szczególnie niezalecane na początkowym etapie keto, kiedy przechodzisz keto adaptację. Wtedy łatwo doprowadzić do przerwania stanu ketozy, nawet jeśli spożywasz alkohol w stosunkowo niewielkich ilościach. W tym okresie alkohol lepiej wykluczyć.
Gdy już uda się osiągnąć ketozę, można sporadycznie spożywać alkohol, ale należy to robić z umiarem. Wybierając trunki, warto jednak wziąć pod uwagę, ile zawierają węglowodanów. Wytrawne wino na keto będzie zdecydowanie lepszym wyborem niż piwo. Odpowiadając na pytanie, czy dieta keto oznacza całkowitą abstynencję od alkoholu – nie, ale zaleca się ostrożność i umiar. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: abstynencja na diecie ketogenicznej.
Czy piwo jest dozwolone na diecie ketogenicznej? Jak piwo wpływa na stan ketozy?
Piwo, choć uwielbiane przez wielu, nie jest najlepszym wyborem na diecie ketogenicznej. To niestety bogate źródło energii i węglowodanów. Jeśli będziesz je regularnie pić na diecie keto, może być trudno utrzymać stan ketozy. Oprócz tego może spowolnić proces spalania tkanki tłuszczowej. Jeśli już sięgasz po piwo, powinien to być naprawdę wyjątek, a nie reguła ze względu na wysoką zawartość węglowodanów.
Dla porównania, o to kaloryczność i ilość węglowodanów w popularnych piwach:
Żywiec Jasne Pełne:
- Kaloryczność: 45 kcal/100 ml
- Węglowodany: 3,1 g/100 ml
- w tym Cukry 0,8 g/100 ml
Kasztelan Niepasteryzowane:
- Kaloryczność: 39 kcal/100 ml
- Węglowodany: 2,6 g/100 ml
- w tym Cukry 0,8 g/100 ml
Tyskie Gronie (Jasne Pełne):
- Kaloryczność: 42 kcal/100 ml
- Węglowodany: 3 g/100 ml
- w tym Cukry 0,2 g/100 ml
Żubr:
- Kaloryczność: 42 kcal/100 ml
- Węglowodany: 2,5 g/100 ml
- w tym Cukry 0 g/100 ml
Lech Pils:
- Kaloryczność: 42 kcal/100 ml
- Węglowodany: 2,6 g/100 ml
- w tym Cukry 0 g/100 ml
Kozel Černý:
- Kaloryczność: 35 kcal/100 ml
- Węglowodany: 3,2 g/100 ml
- w tym Cukry 0,9 g/100 ml
Książęce Złote Pszeniczne:
- Kaloryczność: 43 kcal/100 ml
- Węglowodany: 3,5 g/100 ml
- w tym Cukry 0,8 g/100 ml
Standardowy kufel piwa ma pojemność 500 ml. W takiej objętości dostarczysz sobie aż ok. 200 kcal i ok. 15 g węglowodanów. Niby to tylko jedno piwko, ale już dostarcza dużej ilości węglowodanów. Nie jest to zalecane na keto, gdzie zależy nam na minimalizacji spożycia węglowodanów.
Alkohol na diecie keto: czy wybierać piwa smakowe?
Nie lepiej sytuacja wygląda w przypadku piw smakowych. Często wybierają je kobiety, ale nie sięgając po alkohol tego typu, łatwo jest zaburzyć stan ketozy przez przekraczanie limitu węglowodanów. To kaloryczność i zawartość węglowodanów w popularnych piwach smakowych:
Desperados Original:
- Kaloryczność: 59 kcal/100 ml
- Węglowodany: 6,3 g/100 ml
- w tym Cukry 2,2 g/100 ml
Sommersby Mango&Limonka:
- Kaloryczność: 47 kcal/100 ml
- Węglowodany: 4,9 g/100 ml
- w tym Cukry 4,8 g/100 ml
Redd’s Jabłko i Trawa Cytrynowa:
- Kaloryczność: 55 kcal/100 ml
- Węglowodany: 7,2 g/100 ml
- w tym Cukry 5,7 g/100 ml
Jeśli już koniecznie chcesz sięgnąć po piwo, lepiej więc wybrać tradycyjne piwo, a nie smakową wersję. Będzie podobnie nieodpowiednim wyborem jak słodki drink.
Piwo bezalkoholowe na diecie keto – czy to dobry wybór?
Jeśli chcesz pić alkohol na diecie ketogenicznej i nie decydujesz się na całkowitą abstynencję, najlepszym rozwiązaniem będzie wino wytrawne. Osoby, które wyjątkowo lubią piwo, mogą za to sięgnąć po piwo bezalkoholowe o niskiej zawartości węglowodanów, ponieważ jest bezpieczniejszą opcją.
Co więcej, piwo bezalkoholowe to nie tylko niższa kaloryczność, ale nawet jest źródłem niektórych składników odżywczych. Na przykład, jedna butelka piwa 0% może dostarczyć około 10% dziennego zapotrzebowania na witaminy z grupy B, w tym cholinę (witaminę B4), korzystną dla funkcjonowania mózgu i układu nerwowego, oraz niacynę (witaminę B3), istotną dla prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego.
Dla porównania zebraliśmy wartości odżywcze popularnych piw bezalkoholowych:
Lech Free:
- Kaloryczność: 19 kcal/100 ml
- Węglowodany: 4,9 g/100 ml
- w tym Cukry 2,9 g/100 ml
Tyskie Bezalkoholowe:
- Kaloryczność: 23 kcal/100 ml
- Węglowodany: 5,5 g/100 ml
- w tym Cukry 3,1 g/100 ml
Żywiec Bezalkoholowe:
- Kaloryczność: 20 kcal/100 ml
- Węglowodany: 5 g/100 ml
- w tym Cukry 2,3 g/100 ml
Łomża 0,0%:
- Kaloryczność: około 23 kcal/100 ml
- Węglowodany: 5,5 g/100 ml
- w tym Cukry 0,5 g/100 ml
Heineken 0,0:
- Kaloryczność: 21 kcal/100 ml
- Węglowodany: 4,3 g/100 ml
- w tym Cukry 0,5 g/100 ml
Žatecký 0,0%:
- Kaloryczność: 21 kcal/100 ml
- Węglowodany: 2,9 g/100 ml
- w tym Cukry 0,0 g /100 ml
Okocim 0,0%:
- Kaloryczność: 10 kcal/100 ml
- Węglowodany: 2,5 g/100 ml
- w tym Cukry 0,0 g/100 ml
Jeśli już więc sięgnąć po piwo, na keto można pić wersję 0%. Oczywiście nie istnieje coś takiego jak keto piwo, polecane na diecie ketogenicznej. Bardzo ważny jest umiar.
Wpływ alkoholu na keto adaptację i odchudzanie
Alkohol na keto jest dozwolony, ale oczywiście nie oznacza to, że jest zalecany. Jeśli już decydujesz się na picie, warto wybrać kieliszek wytrawnego wina czy jedno piwo. Zależność alkohol a ketoza jest jasna: regularne picie może utrudniać Ci utrzymanie stanu ketozy, a o to chodzi na keto diecie. Alkohol, mimo że teoretycznie nie wyklucza możliwości utrzymania ketozy, może znacząco spowolnić tempo, w jakim organizm wchodzi w stan ketozy. To dlatego, że wątroba traktuje etanol (alkohol) jako toksynę, którą musi usunąć z organizmu jak najszybciej. W praktyce oznacza to, że alkohol jest metabolizowany przed innymi składnikami odżywczymi, w tym tłuszczami, co spowalnia ich przetwarzanie na ketony i może opóźnić osiągnięcie optymalnego stanu ketozy. Jeśli już chcesz pić na diecie ketogenicznej, to powinno być to naprawdę okazjonalne.
Da się pogodzić alkohol z ograniczonym spożyciem węglowodanów, ale regularne spożywanie alkoholu wpłynie na postępy w diecie. Należy również pamiętać, że różne napoje alkoholowe mają różną zawartość węglowodanów. Wina wytrawne i mocne alkohole, takie jak whiskey czy wódka, są stosunkowo przyjazne dla diety keto, natomiast piwo, wina słodkie oraz likiery mogą zawierać sporą dawkę węglowodanów. Dieta ketogeniczna opiera się na ich ograniczeniu, a główne źródło energii mają stanowić tłuszcze, których alkohol nie dostarcza.
Dodatkowo alkohol na diecie keto może powodować szybsze upojenie oraz silniejsze bóle głowy następnego dnia, ponieważ organizm, pozbawiony zapasów węglowodanów, nie radzi sobie tak efektywnie z metabolizowaniem alkoholu. Dieta wysokotłuszczowa nie sprzyja więc imprezowaniu i piciu dużej ilości alkoholu.
Warto również pamiętać, że alkohol może zwiększać apetyt i odbierać kontrolę, a to nie sprzyja świadomemu odżywianiu i diecie niskowęglowodanowej. Zamiast sięgać po alkohol jako źródło węgli, prawdopodobnie satysfakcja będzie większa jeśli pozwolisz sobie na cheat meal.
Podsumowanie: czy piwo na diecie keto jest dozwolone? Alkohol na diecie ketogenicznej
Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i nawet przy niskim spożyciu węglowodanów i wysokim spożyciu tłuszczów od czasu do czasu można pozwolić sobie na wypicie alkoholu. Warto jednak robić to świadomie: decydować się na piwo 0% i zachowywać umiar. Jeśli nie będziesz regularnie przekraczać dziennego limitu węglowodanów i kalorii wciąż możesz zachować skuteczność diety ketogenicznej bez ogromnych wyrzeczeń.