Ziemniak jako warzywo skrobiowe nie jest polecany na diecie ketogenicznej. Nie oznacza to jednak, że popularna przekąska, taka jak frytki, jest poza Twoim zasięgiem. Świetną keto alternatywą dla klasycznych frytek są pieczone słupki z selera korzeniowego. Są chrupiące, mają wyrazisty smak, a jednocześnie są niskowęglowodanowe. Czytaj dalej, żeby poznać przepis na pyszne keto frytki z selera.
Składniki i narzędzia potrzebne do przygotowania frytek z selera
Frytki z selera to zdrowa i banalnie prosta w wykonaniu przekąska. Do jej przygotowania wystarczy Ci zaledwie kilka składników. Żeby przygotować frytki selerowe, potrzebujesz tylko tanich i łatwo dostępnych produktów:
- 1 seler korzeniowy (ok. 300-400 g),
- 2 łyżki masła klarowanego lub 4 łyżki z oliwy z oliwek,
- 1 łyżka siekanych ziół (bazylia, natka pietruszki, kolendra),
- 0,5 łyżeczki mielonej słodkiej papryki,
- Szczypta soli.
Możesz też dostosować przepis do własnych upodobań smakowych i mieszać dodatkowo takie przyprawy, jak pieprz, curry czy kurkuma.
Przepis na pieczone frytki z selera – krok po kroku
Seler często nie cieszy się popularnością, ale wystarczy dobrze go przygotować, żeby sprawdził się w kuchni, również na diecie ketogenicznej. Możesz przygotować z niego np. frytki z ulubionymi przyprawami.
Na początek trzeba obrać i umyć selera, a następnie pokroić go w cienkie słupki. Następnie przełóż selera do miski i wymieszaj go z oliwą lub roztopionym masłem klarowanym. Dopraw solą i słodką papryką lub innymi wybranymi przyprawami, odkładnie wymieszaj. Rozłóż selera na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni i piecz ok. 30 minut. Stopień wypieczenia najłatwiej ocenisz po wyglądzie: frytki powinny się przyrumienić i stać się chrupiące. Następnie podawaj frytki z wybranymi, posiekanymi ziołami.
Alternatywnie możesz też usmażyć frytki na rozgrzanym maśle klarowanym lub oliwie z oliwek. Smaż je na średnim ogniu, aż staną się zrumienione i chrupiące.
Jakie przyprawy najlepiej komponują się z frytkami z selera?
Ten przepis możesz wypróbować w różnych wariantach, żeby dopasować go do swoich upodobań. W wersji klasycznej możesz dodać do frytek czosnek i rozmaryn. Świetnie sprawdzi się też papryka wędzona, która doda przyjemnego aromatu. Frytki będą w tej wersji pasować do potraw z grilla. Świetnie smakują też z serem: cheddarem, goudą lub mozzarellą.
Dla odmiany warto też podać frytki w wersji orientalnej. Dodaj curry i kurkumę: dzięki temu potrawa będzie miała nie tylko wyjątkowy smak, ale też złocisty kolor. Innym pomysłem jest doprawienie frytek z selera kuminem i kolendrą.
Jeśli chcesz przygotować bardziej pikantną przekąskę, dopraw frytki np. papryczkami chili i oregano. Sprawdzonym połączeniem jest też imbir i sok z cytryny. Po upieczeniu wystarczy skropić frytki sokiem.
Można wypróbować różne przyprawy, tworząc mieszanki w miseczce. Jeśli chcesz dodać świeże zioła, zawsze pamiętaj jednak, żeby dodać je już po upieczeniu.
Podawanie frytek z selera – sosy i dodatki
Przekąskę z selera możesz podawać na wiele sposobów, nie tylko jeśli chodzi o przyprawy, ale też sosy i dipy, dzięki którym pieczony seler będzie smakować zupełnie inaczej.
Sos koperkowy
- 1 mały jogurt naturalny lub grecki,
- 2 łyżki koperku,
- Sól i pieprz do smaku.
Wystarczy drobno posiekać koperek, wymieszać z jogurtem, a następnie doprawić solą i pieprzem.
Sos 1000 wysp
- 1 łyżka jogurtu greckiego,
- 1 łyżka domowego majonezu,
- 2 łyżeczki musztardy,
- 0,5 łyżeczki curry,
- Sól i pieprz do smaku.
Do tych składników dla przełamania smaku możesz też dodać odrobinę erytrytolu lub ksylitolu.
Dip czosnkowy
- 1 małe opakowanie jogurtu naturalnego lub greckiego,
- 1 łyżka domowego majonezu,
- 2 ząbki czosnku,
- Sól i pieprz do smaku.
Przeciśnij czosnek przez praskę, a następnie wymieszaj z jogurtem i majonezem oraz dopraw do smaku.
Sos belgijski
- 2 czubate łyżki domowego majonezu,
- 3 łyżki ketchupu,
- 1 cebula,
- 1 łyżka octu,
- Szczypta soli i pieprzu.
Drobno posiekaj cebulę, włóż ją do miseczki i zalej octem. Odstaw na ok. 5 minut, a następnie wymieszaj z pozostałymi składnikami.
Sos bałkański
- 1 małe opakowanie jogurtu greckiego lub naturalnego,
- Połowa ogórka,
- Kilka orzechów włoskich,
- Szczypiorek,
- 1 ząbek czosnku,
- Pieprz, sól.
Przeciśnij czosnek przez praskę. Zetrzyj ogórka na grubych oczkach. Wymieszaj wszystko z jogurtem, posiekanym szczypiorkiem i przypraw. Podawaj z siekanymi orzechami włoskimi.
Pesto z suszonych pomidorów
- 1 słoik pomidorów suszonych,
- 1 łyżka octu balsamicznego,
- 1 cytryna,
- 5 łyżek oliwy z oliwek,
- 4 łyżki pestek dyni,
- 2 łyżki orzeszków piniowych,
- 2 ząbki czosnku,
- Natka pietruszki.
Pokrój drobno suszone pomidory. Przeciśnij czosnek przez praskę, posiekaj natkę pietruszki. Podpraż na suchej patelni pestki dyni i orzeszki piniowe. Zblenduj wszystkie składniki z oliwą, octem i skórką otartą z cytryny.
Zielony sos meksykański
- 1 awokado,
- 1 cebula czerwona,
- 1 pomidor,
- 1 limonka,
- 1 ząbek czosnku,
- Pieprz, sól,
- Natka pietruszki.
Obierz pomidora ze skórki, usuń pestki, pokrój na drobne kawałki. Obierz awokado ze skóry i pokrój. Posiekaj cebulę i natkę, przeciśnij czosnek przez praskę. Dopraw solą i pieprzem. Zblenduj wszystkie składniki z sokiem z limonki.
Frytki po włosku w sosie pomidorowym
- 1 seler korzeniowy (ok. 300-400 g),
- 2 łyżki masła klarowanego lub 4 łyżki z oliwy z oliwek,
- 1 puszka pomidorów,
- 3 szalotki,
- 3 ząbki czosnku,
- 1 łyżka oregano,
- 1 łyżka suszonej bazylii,
- 1 szklanka świeżo startego sera romano,
- Świeża bazylia.
Pokrój selera w słupki, wymieszaj z pomidorami, posiekaną szalotką, czosnkiem przeciśniętym przez praskę, oregano bazylią i serem. Piecz ok. 30 minut w 180 stopniach. Podawaj z listkami świeżej bazylii.
Frytki selerowe w wersji keto można podawać z wieloma przyprawami i sosami, takimi jak majonez z dodatkiem czosnku lub ziołowy dip na bazie jogurtu greckiego. Dieta ketogeniczna wcale nie wymaga aż tak wielu wyrzeczeń: dla wielu popularnych dań można znaleźć niskowęglowodanowe alternatywy, które wciąż są smaczne i sycące. Oprócz selera, doskonałą bazą do keto frytek mogą być również inne warzywa o niskiej zawartości węglowodanów, takie jak cukinia, bakłażan czy rzepa. Ziemniaki można także zastąpić korzeniem pietruszki, który po upieczeniu staje się chrupiący i aromatyczny.