Leczo, tradycyjne danie węgierskie, zdobyło serca smakoszy na całym świecie, przyjmując różnorodne warianty w zależności od regionu i preferencji kulinarnych. W wersji keto, leczo z papryką, cukinią i kiełbasą staje się idealnym wyborem, który można polecać zwolennikom dań jednogarnkowych i niskowęglowodanowych. Poznaj prosty przepis na to aromatyczne i sycące danie, które nie tylko zaspokoi głód, ale także dostarczy niezbędnych składników odżywczych, nie przekraczając przy tym dziennej porcji węglowodanów.
Składniki potrzebne do keto leczo
Nie wszyscy pamiętają, że bardzo ważną częścią diety ketogenicznej są nie tylko mięso i zdrowe tłuszcze, ale też warzywa. To one zapewniają witaminy, składniki mineralne i błonnik, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania nasze organizmu. Pyszne i aromatyczne leczo z cukinii to idealny sposób, żeby przemycić do diety więcej warzyw, a jednocześnie nie przesadzać z zawartością węglowodanów.
Składniki:
- 2 średnie papryki (czerwona i żółta), pokrojone w paski,
- 1 duża cukinia, pokrojona w półplasterki,
- 300 g kiełbasy, pokrojonej w plasterki,
- 2 średnie pomidory, sparzone i pokrojone w kostkę (lub 500 ml passaty pomidorowej),
- 1 duża cebula, posiekana,
- 3 ząbki czosnku, drobno posiekane,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- 1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku,
- 1 łyżeczka wędzonej papryki w proszku,
- Sól i pieprz do smaku,
- Opcjonalnie: do dekoracji świeże zioła do dekoracji (np. natka pietruszki, tymianek, oregano), pomidorki koktajlowe.
Możesz oczywiście dodać warzywa lub mięso, które aktualnie masz w lodówce – leczo to potrawa, do której pasuje wiele dodatków. Doprawić również można do smaku, eksperymentując z różnymi przyprawami i ich proporcjami.
Co dodać do leczo z cukinii?
Leczo to idealne danie przed zakupami, ponieważ możesz dodać do garnka to, co akurat zostało Ci w lodówce. Pomidory czy papryka w połączeniu z mięsem są uniwersalne, dlatego świetnie sprawdzi się np. boczek, który zapewni dodatkową porcję tłuszczu.
Inne smaczne dodatki to grzyby – np. pieczarki, które wzbogacą smak leczo.
Jeśli lubisz ostre smaki, dodanie odrobiny chili lub ostrej papryki może dodać pikantnego charakteru, który świetnie kontrastuje z delikatnością cukinii.
Przygotowanie keto leczo krok po kroku
Przygotowanie składników
Umyj paprykę, usuń gniazda nasienne i pokrój w paski. Cukinię umyj i pokrój w półplasterki. Sparz pomidory wrzątkiem, obierz ze skórki i pokrój w kostkę. Jeśli wolisz, możesz wykorzystać passatę. Posiekaj cebulę, czosnek przeciśnij przez praskę. Kiełbasę pokrój w plasterki.
Smażenie
W dużym garnku lub na głębokiej dużej patelni rozgrzej oliwę z oliwek na średnim ogniu. Podsmażaj ją, aby lekko ją zeszklić. Dodaj czosnek i smaż przez ok. minutę. Następnie podsmaż kiełbasę, aż lekko się zrumieni.
Gotowanie
Dodaj paprykę i cukinię do garnka. Smaż przez około 5-7 minut, mieszając od czasu do czasu, aż warzywa lekko zmiękną. Dodaj pokrojone pomidory do garnka i wymieszaj. Dodaj słodką i wędzoną paprykę w proszku. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Zmniejsz ogień i gotuj leczo na małym ogniu przez około 15-20 minut, aż wszystkie składniki będą miękkie, a smaki się połączą.
Serwowanie
Podawaj gorące, jeśli chcesz, możesz udekorować ziołami i pokrojonymi w ćwiartki pomidorkami cherry.
Wartości odżywcze
Porcja takiego leczo to ok. 250 gramów. W takiej ilości znajduje się ok. 210 kcal, 11 g białka, 13 g tłuszczu i 15 g węglowodanów brutto. Danie dostarcza też ok. 6 g błonnika, dlatego finalnie zawiera tylko ok. 9 g węglowodanów netto.
Dlaczego warto wybrać keto leczo?
Keto leczo to danie, które świetnie wpisuje się w zasady diety ketogenicznej. Bogate w białko dzięki kiełbasie, a jednocześnie niskowęglowodanowe, leczo wspiera utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi i efektywne spalanie tłuszczu. Ponadto sezon na świeżą paprykę na przełomie sierpnia i września zapewnia dostęp do warzyw pełnych witamin i przeciwutleniaczy, które wzbogacają danie o dodatkowe wartości odżywcze. Daniami kuchni węgierskiej możesz cieszyć się przez cały rok, ale teraz jest na to najlepszy sezon.