Pod filmami na YouTube, wielu z Was było bardzo zainteresowanych ketozakupami. Zgodnie z obietnicą, będę starała się w miarę systematycznie dodawać wpis z grupą produktów, które możemy znaleźć w ogólnodostępnych marketach. W tej serii artykułów spróbuję również pomóc Wam w czytaniu i rozumieniu etykiet produktów spożywczych, żeby skład produktu nie brzmiał dla nas jak magiczne zaklęcie.
Jako pierwsze, pod naszą lupę lądują ryby!
"Najlepsze KETO produkty w Twojej kuchni"
Zapisz się do newslettera i odbierz darmowe nagranie webinaru.

Jedzenie ryb na diecie keto – teoria a praktyka
Nie raz na blogu poruszany był temat spożywania ryb – zarówno tych chudych (np.: dorsz, mintaj, sola, pstrąg), jak i tłustych ryb morskich (np.: makrela, łosoś, szproty, sardynki). Są świetnym źródłem, łatwoprzyswajalnego przez nasz organizm białka, a tłuste ryby morskie dodatkowo dostarczają nam kwasów omega-3 oraz witaminy D3, której niedobory są powszechne niemal na całym świecie. Dlatego też warto, by nasza dieta ketogeniczna uwzględniała te bogate w cenne składniki produkty w jadłospisie.
Często się jednak spotykam się ze stwierdzeniem, że „świeża ryba to tylko nad morzem!”. Hm… no zależy jaką restaurację czy bar wybierzemy – nad morzem również możemy trafić na mrożonkę z marketu. Zgadzam się również, że nie w każdym sklepie świeżość ryb jest zgodna z naszymi oczekiwaniami, ale nie zmienia to faktu że na rynku są już dostępne naprawdę dobre jakościowo i świeże rybki.
Czego należy unikać?
Producenci, w celu nadania pożądanych przez konsumenta cech ryb wędzonych, stosują różne barwniki, do których najczęściej zalicza się:
- tartrazynę (E 102) i czerwień koszelinową (E 124) – mogące nasilać objawy astmy, wzmagać objawy nietolerancji salicylanów a w połączeniu z benzoesanami powodować nadpobudliwość u dzieci [1, 2],
- annato (E 106b) – może być przyczyną alergii lub egzemy [3],
- brąz FK (E 154) znajdujący się tylko w śledziach wędzonych – mogące nasilać objawy astmy, wzmagać objawy nietolerancji salicylanów a w połączeniu z benzoesanami powodować nadpobudliwość u dzieci, dodatkowo może być mutagenny [4].
Oprócz barwników dodawane są jeszcze konserwanty, które mają dodatkowo przedłużyć termin przydatności do spożycia produktu. W rybach wędzonych najczęściej możemy spotkać:
- sorbinian potasu (E 202) – jeden z bardziej bezpiecznych konserwantów, może wywoływać pseudoalergiczną reakcję (jednak zdarza się to bardzo rzadko), przy bardzo wysokim jego spożyciu mogą pojawić się nudności i biegunki,
- benzoesan sodu (E 211) – może nasilać objawy alergii, astmy czy podrażniać przewód pokarmowy.
Są to substancje dozwolone w produkcji żywności, jednak jeżeli mamy taką możliwość, to unikajmy ich w żywności. Warto zawsze sprawdzić etykietę – nie tylko, by zweryfikować ilość białka, tłuszczu i węglowodanów – ale też po to, by móc świadomie zrezygnować z produktów o przesadnie “ulepszonym” składzie.
Ryby wędzone – polecane produkty na diecie ketogenicznej
Bardzo dobry wybór ryb wędzonych jest w Lidlu. Poniżej znajdują się przykłady bardzo ciekawych produktów z czystą etykietą, idealnych na dietę ketogeniczną.
1. Pstrąg tęczowy wędzony na gorąco dymem z drewna bukowego
2. Makrela wędzona na gorąco z dymem z drewna bukowo-olchowego (w 2 wersjach – z ziołami prowansalskimi i pieprzem)
3. Łosoś atlantycki (w 3 wersjach: wędzony, z koperkiem i pieprzem)
Ryby konserwowe, które warto jeść na keto
Tutaj udało mi się znaleźć kilka pozycji zarówno w Biedronce jak i Lidlu. W przypadku ryb w puszkach trzeba jednak uważać – różnią się one składem w obrębie jednej serii (śledź w oleju oraz śledź w sosie pomidorowym niekoniecznie będą mieć tak samo czyste składy).
- Tuńczyk w sosie własnym
2. Filety śledziowe w oleju roślinnym
Spójrzcie teraz na tę samą serię produktów, jednak filety znajdują się tutaj w sosie pomidorowym.
Jak pewnie zauważyliście składem się nieco różnią i nie jest to niestety jedynie dodatek pomidorów. Możemy zauważyć tam:
- cukier,
- skrobię modyfikowaną kukurydzianą,
- substancję zagęszczającą E 412 (guma guar) – jest to substancja roślinna, naturalna i bezpieczna dla człowieka, jednak na co dzień u siebie w domu z niej nie korzystamy.
Jakie ryby jeść na diecie keto? Podsumowanie
Pamiętaj, żeby wybierać produkty, które zostały przygotowane z surowców, które użylibyście w domu. Jeżeli etykieta jest wyjątkowo długa i znajdują się na niej substancje, o których istnieniu nawet nie mieliście pojęcia, to odstawcie dany produkt na półkę.
Produkty przetworzone – wędzone czy konserwowane – nie powinny stanowić głównego źródła ryb w naszej diecie. W procesie wędzenia powstają związki chemiczne, które spożywane w nadmiarze mogą mieć negatywne skutki na zdrowie naszego organizmu. Zaliczane są do nich:
- N-nitrozwiązki i nitrozoaminy – przyczyniają się do powstawania m.in. nowotworów wątroby, jelita grubego, płuc czy trzustki,
- wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) – wykazujące zdolność do tworzenia zmian nowotworowych w komórkach organizmu człowieka [7].
Piśmiennictwo
- Food-Info: Tartazyna http://www.food-info.net/pl/e/e102.htm
- Food-Info: Czerwień koszelinowa http://www.food-info.net/pl/e/e124.htm
- Food-Info: Annatto http://www.food-info.net/pl/e/e160b.htm
- Food-Info: Brąz FK http://www.food-info.net/pl/e/e154.htm
- Food-Info: Sorbinian potasu http://www.food-info.net/pl/e/e202.htm
- Food-Info: Benzoesam sodu http://www.food-info.net/pl/e/e211.htm
- Klement R.J.: Restricting carbohydrates to fight head and neck cancer—is this realistic?, Cancer Biol Med, 2014, 11, 145-161
Sprawdź również
- Pora na owoce morza, czyli keto kalmar na szpinaku
- Keto superfoods – awokado
- Oliwa z oliwek i nie tylko – czyli zdrowe tłuszcze na keto
- Przepis na keto kalafior w całości
- Boczek z jajkami i inne pomysły na keto śniadanie do pracy
- Keto leczo z papryką, cukinią i kiełbasą
- Olej kokosowy tłoczony na zimno
3 komentarze do “Czy wiesz jak robić zakupy na ketozie? Jakie ryby jeść na diecie keto?”
To , jest okropne co można znaleźć w takich rybach szok nie mówiąc o reszcie produktów które spożywamy to wszystko powinno być niedozwolone i nie używane
Danka
Jestem na diecie keto ,dopiero wchodzę w ketozę ,po tym czasie mogę jeść śledzie wędzone ,tylko ile na dzień.Pozdrawiam
Śledzie wędzone to dobry wybór na diecie keto, ponieważ są bogate w białko i tłuszcze, a ubogie w węglowodany. Możesz je jeść w umiarkowanych ilościach, np. 100-150 g dziennie – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb organizmu. Pamiętaj, aby łączyć je z innymi zdrowymi tłuszczami, aby utrzymać odpowiedni balans makroskładników.