Pod filmami na YouTube, wielu z Was było bardzo zainteresowanych ketozakupami ????. Zgodnie z obietnicą, będę starała się w miarę systematycznie dodawać wpis z grupą produktów, które możemy znaleźć w ogólnodostępnych marketach. W tej serii artykułów spróbuję również pomóc Wam w czytaniu i rozumieniu etykiet produktów spożywczych, żeby skład produktu nie brzmiał dla nas jak magiczne zaklęcie ????
Jako pierwsze, pod naszą lupę lądują ryby!
"Najlepsze KETO produkty w Twojej kuchni"
Zapisz się do newslettera i odbierz darmowe nagranie webinaru.
JEDZENIE RYB – TEORIA A PRAKTYKA
Nie raz na blogu poruszany był temat spożywania ryb – zarówno tych chudych (np.: dorsz, mintaj, sola, pstrąg), jak i tłustych ryb morskich (np.: makrela, łosoś, szproty, sardynki). Są świetnym źródłem, łatwoprzyswajalnego przez nasz organizm białka, a tłuste ryby morskie dodatkowo dostarczają nam kwasów omega-3 oraz witaminy D3, której niedobory są powszechne niemal na całym świecie.
Często się jednak spotykam się ze stwierdzeniem, że „świeża ryba to tylko nad morzem!”. Hm… no zależy jaką restaurację czy bar wybierzemy – nad morzem również możemy trafić na mrożonkę z marketu. Zgadzam się również, że nie w każdym sklepie świeżość ryb jest zgodna z naszymi oczekiwaniami, ale nie zmienia to faktu że na rynku są już dostępne naprawdę dobre jakościowo i świeże rybki ????.
TEGO STARAJ SIĘ UNIKAĆ
Producenci, w celu nadania pożądanych przez konsumenta cech ryb wędzonych, stosują różne barwniki, do których najczęściej zalicza się:
- tartrazynę (E 102) i czerwień koszelinową (E 124) – mogące nasilać objawy astmy, wzmagać objawy nietolerancji salicylanów a w połączeniu z benzoesanami powodować nadpobudliwość u dzieci [1, 2],
- annato (E 106b) – może być przyczyną alergii lub egzemy [3],
- brąz FK (E 154) znajdujący się tylko w śledziach wędzonych – mogące nasilać objawy astmy, wzmagać objawy nietolerancji salicylanów a w połączeniu z benzoesanami powodować nadpobudliwość u dzieci, dodatkowo może być mutagenny [4].
Oprócz barwników dodawane są jeszcze konserwanty, które mają dodatkowo przedłużyć termin przydatności do spożycia produktu. W rybach wędzonych najczęściej możemy spotkać:
- sorbinian potasu (E 202) – jeden z bardziej bezpiecznych konserwantów, może wywoływać pseudoalergiczną reakcję (jednak zdarza się to bardzo rzadko), przy bardzo wysokim jego spożyciu mogą pojawić się nudności i biegunki,
- benzoesan sodu (E 211) – może nasilać objawy alergii, astmy czy podrażniać przewód pokarmowy.
Są to substancje dozwolone w produkcji żywności, jednak jeżeli mamy taką możliwość, to unikajmy ich w żywności.
RYBY WĘDZONE
Bardzo dobry wybór ryb wędzonych jest w Lidlu. Poniżej znajdują się przykłady bardzo ciekawych produktów z czystą etykietą ????
1.Pstrąg tęczowy wędzony na gorąco dymem z drewna bukowego
2. Makrela wędzona na gorąco z dymem z drewna bukowo-olchowego (w 2 wersjach – z ziołami prowansalskimi i pieprzem)
3. Łosoś atlantycki (w 3 wersjach: wędzony, z koperkiem i pieprzem)
RYBY KONSERWOWE
Tutaj udało mi się znaleźć kilka pozycji zarówno w Biedronce jak i Lidlu. W przypadku ryb w puszkach trzeba jednak uważać – różnią się one składem w obrębie jednej serii (śledź w oleju oraz śledź w sosie pomidorowym niekoniecznie będą mieć tak samo czyste składy).
- Tuńczyk w sosie własnym
2. Filety śledziowe w oleju roślinnym
Spójrzcie teraz na tę samą serię produktów, jednak filety znajdują się tutaj w sosie pomidorowym.
Jak pewnie zauważyliście składem się nieco różnią i nie jest to niestety jedynie dodatek pomidorów. Możemy zauważyć tam:
- cukier,
- skrobię modyfikowaną kukurydzianą,
- substancję zagęszczającą E 412 (guma guar) – jest to substancja roślinna, naturalna i bezpieczna dla człowieka, jednak na co dzień u siebie w domu z niej nie korzystamy.
PODSUMOWANIE
Pamiętaj, żeby wybierać produkty, które zostały przygotowane z surowców, które użylibyście w domu. Jeżeli etykieta jest wyjątkowo długa i znajdują się na niej substancje, o których istnieniu nawet nie mieliście pojęcia, to odstawcie dany produkt na półkę.
Produkty przetworzone – wędzone czy konserwowane – nie powinny stanowić głównego źródła ryb w naszej diecie. W procesie wędzenia powstają związki chemiczne, które spożywane w nadmiarze mogą mieć negatywne skutki na zdrowie naszego organizmu. Zaliczane są do nich:
- N-nitrozwiązki i nitrozoaminy – przyczyniają się do powstawania m.in. nowotworów wątroby, jelita grubego, płuc czy trzustki,
- wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) – wykazujące zdolność do tworzenia zmian nowotworowych w komórkach organizmu człowieka [7].
PIŚMIENNICTWO
- Food-Info: Tartazyna http://www.food-info.net/pl/e/e102.htm
- Food-Info: Czerwień koszelinowa http://www.food-info.net/pl/e/e124.htm
- Food-Info: Annatto http://www.food-info.net/pl/e/e160b.htm
- Food-Info: Brąz FK http://www.food-info.net/pl/e/e154.htm
- Food-Info: Sorbinian potasu http://www.food-info.net/pl/e/e202.htm
- Food-Info: Benzoesam sodu http://www.food-info.net/pl/e/e211.htm
- Klement R.J.: Restricting carbohydrates to fight head and neck cancer—is this realistic?, Cancer Biol Med, 2014, 11, 145-161
1 thoughts on “Czy wiesz jak robić zakupy na ketozie? – Ryby”
To , jest okropne co można znaleźć w takich rybach szok nie mówiąc o reszcie produktów które spożywamy to wszystko powinno być niedozwolone i nie używane