SIBO, czyli small intestinal bacterial overgrowth oznacza przerost bakterii w jelicie cienkim, a takie upośledzenie przejawia się niespecyficznymi dolegliwościami, które często mylone są z objawami jelita drażliwego (IBS). Jeśli w przeszłości u pacjenta został zdiagnozowany zespół jelita drażliwego, a konwencjonalne metody leczenia nie przyniosły skutku, to SIBO może być przyczyną dolegliwości. Czym jest SIBO? Co jest postawą leczenia SIBO i w jaki sposób dieta może wpłynąć na leczenie i jelita? Tego wszystkiego możesz dowiedzieć się z tego wpisu.
Przyczyny SIBO
Przyczyn rozrostu bakteryjnego w jelicie cienkim może być wiele, ale są czynniki, które mogą wywołać zespół SIBO, a zalicza się do nich między innymi:
- nieprawidłową motorykę jelit,
- zatrucie przewodu pokarmowego,
- bakterie występujące w jelicie grubym,
- przyjmowanie niektórych leków,
- stosowanie zbyt długo diety low fodmap,
- stosowanie probiotyków
- niedobór witamin, w tym przede wszystkim witaminy B12, D i A,
- uprawianie wyczynowego sportu,
- infekcje wirusowe,
- antybiotykoterapię,
- choroby autoimmunologiczne.
Objawy SIBO
Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego może objawiać się przede wszystkim wzdęciami, zaparciami, ale też przewlekłą biegunką. Objawami mogącymi wskazywać na SIBO są objawy niedożywienia, a niestrawione składniki pokarmowe pozostają w kale i skutkują nagłą utratą masy ciała. Do mniej typowych objawów SIBO należą zgaga, zmęczenie, zaburzenie wydzielania kwasów żołądkowych, zaburzenie wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz uczucie pełności pomimo tego, że nie spożywa się nadmiernej ilości pokarmu. Z racji tego, że objawy są bardzo podobne do innych chorób układu pokarmowego, to niestety u wielu pacjentów choroba jest diagnozowana późno. Aby odróżnić objawy od innych schorzeń, należy poddać się szczegółowym badaniom. SIBO może prowadzić do wielu problemów, a więc należy wykonać badania w kierunku SIBO, by wdrożyć odpowiedni leczenie.
Dignostyka SIBO
Rozpoznanie niewydolności jelit wykonuje się przy użyciu testu oddechowego lub poprzez diagnostykę stolca. Można także stwierdzić rozrost flory bakteryjnej jelita cienkiego przy biopsji jelit, która polega na badaniu treści pobranej z jelita. Leczenie tego schorzenia polega przede wszystkim na przywróceniu naturalnego stanu trawienia. Diagnostyka SIBO może też odbyć się podczas badania krwi, OB lub CRP, a jeśli lekarz lub pacjent podejrzewają zespół przerostu bakteryjnego, to można również zapisać się na rentgen jamy brzusznej.
Najpopularniejszym testem w przypadku SIBO jest wodorowy test oddechowy, który dla pacjenta jest nieinwazyjny, a także w pełni bezpieczny. Podczas badania mierzy się stężenie wodoru bądź wodoru i metanu w wydychanym powietrzu. Najpierw jednak pacjentowi podaje się roztwór glukozy, ale tę metodę można stosować jedynie u osób, które nie cierpią na nietolerancję fruktozy lub hipoglikemię pojawiającą się po spożyciu posiłków.
Nieleczony zespół SIBO w stopniu znacznym utrudnia codzienne funkcjonowanie, a niestety objawy SIBO często są bagatelizowane, co przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia.
Dieta a objawy SIBO
Objawy choroby mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, a z czasem mogą doprowadzić do poważnych problemów jelitowych. Dieta w SIBO jest niezwykle ważna, a w szczególności warto stosować dietę Low Carb, Keto lub Carnivore, które mogą w krótkim czasie przynieść ulgę i spowodować, że nieprawidłowość związana z florą bakteryjną zostanie szybko przywrócona do normy. Można śmiało powiedzieć, że podstawą leczenia SIBO jest odpowiednia dieta.
Dieta Low Carb to dieta niskowęglowodanowa, która w znaczący sposób wpływa na perystaltykę jelit.
Podobne zasady obowiązują przy diecie Keto, w której znacząco ogranicza się podaż węglowodanów, szczególnie cukrów prostych. Węglowodany zastępuje się większym udziałem białka w diecie, a także odpowiednimi tłuszczami, w szczególności tymi pochodzącymi z mięsa, jajek, masła, oleju kokosowego, oliwy z oliwek, a także niektórych tłoczonych na zimno olejów roślinnych. Należy pamiętać, by wybierać tłuszcze nierafinowane i tłoczone na zimno, gdyż jedynie takie mają dużą zawartość witamin i mikroelementów.
Pochodną diety Keto jest dieta Carnivore, spożywa się wyłącznie produkty odzwierzęce, a więc jaja, chude mięso, ryby, sery, masło czy smalec. Siłą rzeczy ogranicza się w niej węglowodany, najczęściej do tego stopnia, że dieta Carnivore jest równocześnie dietą ketogeniczną.
Zła dieta może prowadzić do niedoborów witamin, a w szczególności tych rozpuszczalnych w tłuszczach, rozrostu bakterii w jelicie cienkim, a to może sprzyjać wystąpieniu SIBO. Spożywanie przetworzonej żywności, picie słodkich napojów, jedzenie fast foodów, a także zbyt obfite posiłki mogą przyczynić się do wystąpienia niepożądanych objawów, a często u pacjentów pojawia się ból brzucha i złe samopoczucie. Jeśli zatem ktoś odczuwa dyskomfort lub po prostu chce być zdrowy, to powinien zwrócić uwagę na dietę i sprawdzić, która z nich będzie odpowiednia. U wielu pacjentów sprawdza się dieta eliminacyjna, dzięki której można zmniejszyć ilość bakterii i zahamować ich rozwój.
Podsumowanie
Biegunka, zaparcia, ból brzucha, niedobór witamin, nieprawidłowa dieta mogą wywołać przewlekły zespół jelita drażliwego. SIBO jest chorobą dość powszechną, która dotyka coraz większą liczbę populacji.
Leczenie SIBO opiera się na leczeniu choroby podstawowej, antybiotykoterapii i diecie. Często objawy związane z SIBO nie są charakterystyczne, co wywołuje u pacjentów niepokój. Na szczęście duża część osób z SIBO decyduje się na specjalne żywienie, które w znacznym stopniu przyczynia się do zniwelowania objawów choroby. Jedną z częściej polecanych diet jest dieta FODMAP, w której nie spożywa się laktozy, fruktozy, fruktanów, roślin strączkowych oraz polioli, gdyż mogą one powodować problemy z jelitami.
Jeśli masz problemy z przewodem pokarmowym, czujesz się ciężko lub stwierdzono u Ciebie przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego, to idealnym rozwiązaniem będą konsultacje dietetyczne w Keto Centrum. Sprawdź, jaki jadłospis może pomóc w Twoich dolegliwościach lub zapisz się na spotkanie ze specjalistą.
Źródła:
https://diety.nfz.gov.pl/images/ebooki/ebook-terapeutyczny-zywienie-ibs-online.pdf