Dzień dobry! Co prawda przepis na orientalny makaron ze szparagami był w zeszłym tygodniu, ale sezon na bób, jest równie krótki jak na szparagi, więc stwierdziłam że nie ma co czekać kolejne 7 dni! Więc dzisiaj mamy ponownie #kulinarnypiątek! Mam wrażenie, że bób ma równie dużo zwolenników, jak i przeciwników. Jedni go uwielbiają, inni omijają szerokim łukiem. Co ciekawe, część z nas je go razem ze skórką, a część wyłącznie obrany. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to warzywo sezonowe, więc na pewno warto poszukać swojego sposobu na przyrządzanie i spożywanie. Jest lato, temperatury w Polsce bywają wręcz rodem z tropików, więc przygotowywanie czasochłonnych dań, wymagających długiego pieczenia, gotowania czy duszenia, zdecydowanie nie wchodzi w grę! Po włączeniu tych wszystkich urządzeń, zabrakłoby chyba skali na termometrze… Więc śmiało i bez obaw, korzystaj z dzisiejszego przepisu! Bób (Vicia faba var. major) inaczej wyka bób, to jednoroczna roślina, należąca do rodziny bobowatych (Fabaceae)1. Zaliczany jest do warzyw strączkowych, stosunkowo niskich kalorycznie ale za to bogatych w składniki odżywcze. W zielonych nasionach znajdziemy sporą ilość błonnika pokarmowego oraz białka, przez co jest on atrakcyjnym produktem w diecie osób chcących zredukować swoja masę ciała2. Warzywo to zbiera się od końca czerwca do sierpnia, więc podobnie jak z truskawkami czy szparagami, sezon jest dość krótki, więc warto go maksymalnie wykorzystać. Szczegółowe informacje dotyczące makro- i mikroskładników znajdujących się w tych zielonych nasionach, znajdziecie w tabeli poniżej3. Są niektórzy, muszą zrezygnować lub znacznie ograniczyć spożywanie bobu. Zaliczają się do nich osoby z: Jeżeli jednak nie cierpisz na żadną, z wyżej wymienionych chorób, to śmiało możesz wprowadzać bób do swojej codziennej, letniej diety. Polecam zrobić również zapasy na pozostałe miesiące roku – wystarczy włożyć surowy bób do zamrażarki, przez co nawet w środku zimy, będziemy mogli się cieszyć jego smakiem w ulubionych posiłkach. Składniki: Pamiętaj, że możesz obliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne, przy użyciu bezpłatnego kalkulatora dostępnego na stronie. Co 2 tygodnie w sekcji “przepisy” na blogu, pojawiają się nowe propozycje kulinarne. Więc śledź nas uważnie! Więcej pomysłów na dania, znajdziecie w sekcji “gotowe diety“. Opracowane są one na podstawie diety ketogenicznej ale jestem pewna, że w razie potrzeby, bez problemów przekształcicie je również na wersję niskowęglowodanową Sprawdź również:"Najlepsze KETO produkty w Twojej kuchni"
Zapisz się do newslettera i odbierz darmowe nagranie webinaru.
O bobie słów kilka
SKŁANIK ZAWARTOŚĆ W 100 G Kilokalorie [kcal] 76,0 Białka [g] 7,1 Tłuszcze [g] 0,4 Węglowodany przyswajalne [g] 8,2 Błonnik pokarmowy [g] 5,8 Foliany [µg] 145,0 Żelazo [mg] 1,9 Magnez [mg] 24,0 Potas [mg] 261,0 Keto bowl z bobem – przepis
Sposób przygotowania
Makroskładniki i wartość odżywcza
MAKROSKŁANIK CAŁOŚĆ Kilokalorie [kcal] 422,8 Białka [g] 29,1 Tłuszcze [g] 20,6 Węglowodany przyswajalne [g] 25,5 Błonnik pokarmowy [g] 9,6 Wskazówki
Piśmiennictwo
Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij lub wyślij znajomemu:
Autor artykułu:
Karolina Dobrowolska-Zrałka
Masz pytania? Zostaw je w komentarzu,
otrzymasz powiadomienie o odpowiedzi:
Bezpłatna Wstępna Konsultacja
Kto skorzysta z konsultacji i czego można się spodziewać?
Chcesz wejść w ketozę i masz generalne pytania?
Chcesz ustalić szczegóły indywidualnego prowadzenia ketozy?
Aby umówić się na konsultację kliknij w przycisk poniżej, wybierz dogodną datę i godzinę oraz wypełnij wymagane informacje w formularzu.
- © KetoCentrum.com Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Zapisz się i otrzymaj Keto Paczkę Prezentów
Zapisz się na nasz newsletter, a otrzymasz za darmo paczkę KETO prezentów: 2 wykłady online oraz 2 e-booki!
To już naprawdę ostatnia szansa!
✅ Darmowa dostawa od 150 zł*
🔥 -10% powyżej 470 zł, Olej MCT -20% (łączy się z przecenami)
☕ Kawa – ostatni raz w tej cenie!
* Obowiązuje dla dostaw na terenie Polski
Bartosz Czekała
Ekspert ds. zapamiętywania. Certyfikowany doradca dietetyczny, trener personalny oraz trycholog kosmetyczny. Poliglota ze znajomością 8 języków obcych. Uczy lekarzy różnych specjalizacji, jak skutecznie przyswajać informacje.
Konsultacje dietetyczno-medyczne są wycinkiem jego działalności. To zdecydowanie jedna z dziedzin, gdzie człowiek jest tak skuteczny, jak jego zdolność logicznego myślenia, przyswojenia olbrzymiej ilości informacji i ich analizy.
“Medycyna jest spójną całością. Praktycznie wszystkie jej gałęzie wzajemnie się przeplatają oraz na siebie wpływają. Tylko w ten sposób można często dostrzec rzeczy, które są ignorowane podczas rutynowych wizyt lekarskich.”
Dominik Makowski
Twórca internetowy, człowiek kwestionujący “główny nurt” w drodze po prawdę.
Planner finansowy – tworzący rozwiązania na osobiste czarne łabędzie.
Pasjonat rewildingu, zimna, stoicyzmu.
Twórca projektu @okohorusa, gdzie dzieli się własnym spojrzeniem na rzeczywistość.
Autor bloga zimnerzeczy.pl.
Sebastian Kilichowski
Ekspert w temacie rytmu dobowego i wpływu światła na zdrowie. Twórca pierwszych w Polsce okularów blokujących światło niebieskie EyeShield. Od 6 lat pomaga ludziom poprawić zdrowie i lepiej spać. Analityczny sposób myślenia pozwala mu spojrzeć na problem wielopoziomowo, ujawniając zupełnie nowe perspektywy. Przeciwnik schematów i szukania jedynie-słusznej-drogi. Zwolennik personalizacji i dobierania strategii w odniesieniu do konkretnej sytuacji. Uważa, że nie ma rzeczy z zasady najlepszych, zawsze powinien istnieć kontekst.
Olga Grech
Terapeutka żywieniowa, edukatorka zdrowia. Pasjonatka medycyny mitochondrialnej oraz mądrej i jakościowej suplementacji. Aktywnie od ponad 5 lat prowadzi pacjentów z rozległymi problemami zdrowotnymi. Prowadzi także szkolenia oraz każdego dnia edukuje innych za pomocą mediów społecznościowych.
Jest również autorką unikalnych receptur suplementów wspierających mitochondria oraz propagatorem wiedzy na temat skutków ubocznych szczepień dzieci. Moją misją jest budzenie w ludziach siły do wzięcia odpowiedzialności za własne życie, codzienne wybory i ich konsekwencje. Jej hasło przewodnie to: Żyjmy w pełni świadomie!
Jakub Mauricz
Jakub Mauricz to wybitna postać w świecie dietetyki, łączący w sobie pasję, wiedzę i nieprzeciętne doświadczenie. Jego kariera zawodowa i życiowa misja to odzwierciedlenie głębokiego zaangażowania w promowanie zdrowego stylu życia, zarówno wśród profesjonalnych sportowców, jak i osób, które dopiero rozpoczynają swoją drogę do lepszego zdrowia.
Jakub Mauricz to nie tylko ekspert od dietetyki, ale także inspirator i edukator, którego misją jest promowanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Przekonuje, że odpowiednie żywienie może być zarówno lekarstwem, jak i trucizną, podkreślając znaczenie świadomego wyboru w codziennej diecie. Jego podejście opiera się na przekonaniu, że wiedza, systematyczność i determinacja to klucze do sukcesu zarówno w dbaniu o zdrowie, jak i w każdym innym aspekcie życia.
Dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu, otwartości i charyzmie, Jakub stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych specjalistów w dziedzinie dietetyki w Polsce, inspirując tysiące osób do zmian na lepsze w ich życiu.
Założyciel Poradni Dietetycznej BeWell i marki suplementów He, skierowanej do mężczyzn.
Prof. Grażyna Cichosz
Prof. dr hab. Grażyna Cichosz wiele lat spędziła na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Katedrze Mleczarstwa i Zarządzania Jakością.
Autorka i współautorka wielu niezwykle wartościowych prac naukowych w temacie zdrowego stylu życia i zdrowia człowieka.
Nazywana “Rycerką masła”. Od lat głosi hasło, że najzdrowsze jest masło, a margaryna i oleje roślinne są “fe”.
Po serii wywiadów internauci pokochali ją za odwagę i bezkompromisowe podejście do prawdy o zdrowiu.
Mateusz Ostręga
Założyciel pierwszego w Polsce Centrum Dietetycznego skupiającego się na dietach niskowęglowodanowych. Autor artykułów oraz wykładów związanych ze zdrowiem człowieka.
Absolwent I stopnia studiów na kierunku dietetyka. Od najmłodszych lat nie był fanem podążania utartymi ścieżkami oraz działania wedle schematów. Toteż jego zainteresowania, już w trakcie studiów, zaczęły znacznie odbiegać od wyznaczonego kierunku nauczania. Diety niskowęglowodanowe oraz dieta ketogeniczna, które na studiach pomijano niemal całkowicie, wzbudziły w nim wielkie zainteresowanie, które trwa do dzisiaj.
Specjalista kojarzony z dietą ketogeniczną, mający na swoim koncie współpracę z wieloma trudnymi przypadkami zdrowotnymi jak i sportowcami. W swojej pracy stawia na współpracę z podopiecznymi i optymalizowanie metod działania pod ich potrzeby. Jednocześnie uważa, iż żywienie jest zaledwie częścią zdrowego stylu życia. Stąd też duży nacisk w pracy z ludźmi kładzie również na aspekty środowiskowe.