Grillowanie bywa nazywane nawet polskim sportem narodowym, szczególnie gdy zaczynają się wiosna i lato, a z nimi nadchodzą majówka i wakacje. Potrawy z grilla to też świetna odmiana na diecie keto, bo jest alternatywą dla smażenia i pieczenia. Sprawdź ten artykuł po inspiracje na keto dania z grilla.
Podstawy Keto Grilla: Jak przygotować idealny grill bez dużej ilości węglowodanów?
Keto grill może być świetnym źródłem tłuszczu, a jednocześnie dostarczać minimalne ilości węglowodanów: kluczem jest odpowiedni dobór składników.
Pierwszym krokiem jest selekcja odpowiedniego rodzaju mięsa i warzyw, żeby stworzyć wartościowy posiłek z dobrym makro. Najlepiej wybierać tłuste kawałki mięsa, takie jak steki z tłustymi brzegami, żeberka czy karkówka. Tłuste mięso dostarcza nie tylko pełni smaku, ale również wartościowych tłuszczów, które są kluczowe w diecie keto. Jeśli dodasz do nich surówkę, pozwalają też wchłaniać witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli A, D, E i K.
Oprócz tego, należy zwrócić uwagę na wybór warzyw o niskiej zawartości węglowodanów. Cukinia, bakłażan, papryka czy szparagi to doskonałe opcje, które można grillować bez obaw o przekroczenie limitu węglowodanów. Nadają potrawom bardziej świeży smak oraz sprawiają, że są bardziej soczyste.
Żeby zdrowo grillować na keto, warto też zrezygnować z drogi na skróty, czyli gotowych sosów i marynat. Bardzo często zawierają one duże ilości cukru, oraz podłej jakości rafinowane oleje roślinne, które zdecydowanie nie są zalecane na keto.
Najlepsze mięsa na Keto Grill: od łososia po karkówkę i steki
Można znaleźć co najmniej kilka rodzajów mięs, które są zgodne z założeniami diety ketogenicznej i świetnie sprawdzają się na grillu. Chodzi tu przede wszystkim o zawartość białka i tłuszczu oraz walory smakowe.
Łosoś: jak grillować na keto?
Zamiast tradycyjnego mięsa, do grillowania doskonale nadają się też ryby, takie jak łosoś. Jest to bogate źródło kwasów omega-3, które mogą pomagać w regulowaniu ciśnienia krwi, zmniejszać ryzyko zakrzepów, a nawet depresji i nowotworów.
Filety ze skórą lub stek z łososia wystarczy grillować przez ok. 8-10 minut, żeby były miękkie i soczyste. Sprawdza się również grillowanie łososia w całości przez ok. 20 minut. Dobrym pomysłem jest wbicie szpikulca w miejsce blisko kręgosłupa ryby – jeśli jest ciepły, oznacza to, że rybę można już zdjąć z grilla. Aby ryba miała jak najlepszy smak i aromat, warto dodać do niej plasterki cytryny i oliwę z oliwek, masło i/lub świeże zioła.
Wołowina do keto potraw z grilla
Wołowina jest ceniona nie tylko ze względu na smak, ale też dużą zawartość żelaza, witamin A, E i D. Na keto grillu możesz przygotować między innymi rumsztyk, stek z polędwicy czy stek T-bone. Kluczowa jest dobra obróbka termiczna: najlepiej krótka, w wysokiej temperaturze. Jeśli będziesz grillować wołowinę przez ok. 10 minut, uzyskasz chrupiącą powierzchnię mięsa, a w środku pozostanie soczyste. Taki czas grillowania sprawdzi się np. dla hamburgerów wołowych czy steków cielęcych.
Jeśli zależy Ci na profesjonalnym przygotowaniu steków, możesz wyposażyć się w specjalny termometr do żywności i kontrolować temperaturę w środku:
- Extra-rare (blue): mocno krwisty, surowy w środku (ale nie zimny!) stek (46-49°C).
- Rare: krwisty stek obsmażony z zewnątrz (49-55°C).
- Medium rare: prawie bezkrwisty z jaskraworóżowym osoczem w środku (55-60°C).
- Medium: średniowysmażony, z jasnoróżowym osoczem wewnątrz (60-65°C).
- Medium Well: dobrze wysmażony, z przezroczystym osoczem w środku (65-69°C).
- Well done: bardzo dobrze wysmażony, prawie bez osocza (71-100°C).
- Too well done (overcooked, przesmażony): stek bez osocza (powyżej 100°C).
Mielone mięso wołowe dla najlepszego smaku i tekstury powinno mieć temperaturę ok. 70°C.
Duże kawałki wołowiny, takie jak pieczeń z antrykotu czy polędwica bez kości, warto grillować przez ok. 2 godziny metodą pośrednią, czyli np. pod przykryciem w naczyniu, a nie bezpośrednio nad źródłem ciepła.
Karkówka: jak grillować?
Aby przygotować idealną karkówkę z grilla, warto przede wszystkim zwracać uwagę na temperaturę wewnątrz mięsa. Dla wieprzowiny, takiej jak karkówka, polędwica wieprzowa czy kotlety o grubości od 2 do 2,5 cm, w środku mięso powinno osiągnąć przynajmniej 63°C. W przypadku karkówki, termometr najlepiej wbijać w środek mięsa, żeby wynik był miarodajny.
Keto przyprawy i marynaty – jak zrobić sosy i marynaty bez cukru?
Żeby uniknąć niepotrzebnego cukru i chemicznych dodatków, najlepiej przygotowywać sosy i marynaty samodzielnie. Pamiętaj jednak, żeby dobrze wybierać tłuszcze: zamiast oleju rzepakowego czy słonecznikowego, sięgaj po oliwę z oliwek. Różnią się one profilem kwasów tłuszczowych, i przetworzeniem, dlatego oliwa jest bez porównania lepszym wyborem do dań, które następnie będą poddawane obróbce termicznej.
Sprawdzą się takie marynaty, jak:
- Marynata z wędzoną papryką: 1/2 szklanki oliwy z oliwek, ząbek czosnku, po 1/2 łyżki: oregano, bazylii, słodkiej wędzonej papryki, pieprzu, 1 łyżeczka soli, 1 łyżka octu.
- Marynata curry: 1/2 szklanki oliwy z oliwek, po 1 łyżeczce: curry, słodkiej papryki, tymianku, 1 łyżka soku z cytryny, szczypta soli i pieprzu, 2 ząbki czosnku.
- Świeża marynata z ziołami i sokiem z cytryny: 1 łyżka octu, 4 łyżki oliwy z oliwek, 1 ząbek czosnku, kilka posiekanych listków świeżej bazylii, rozmarynu, tymianku, 1 łyżka soku z cytryny, szczypta soli i pieprzu.
Domowe sosy do keto dań z grilla
Gotowe sosy również nie są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ ich skład zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia. Warto więc przygotowywać je samodzielnie w domu.
Keto sos BBQ bez cukru
Składniki:
- 1 mała czerwona cebula,
- 1 ząbek czosnku,
- 1 łyżka masła klarowanego,
- 1/2 szklanki passaty pomidorowej,
- 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego (bez cukru),
- 1 łyżka octu,
- 1 łyżka sosu sojowego,
- Do smaku: szczypta chilli, soli, pieprzu.
- Opcjonalnie: 1 łyżka erytrytolu.
Przygotowanie:
Rozgrzej masło i podsmaż drobno posiekaną cebulkę. Powinna być mocno zarumieniona, ale uważaj, żeby jej nie przypalić. Zmniejsz ogień i dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek. Następnie dodaj koncentrat (i ewentualnie słodzik). Podsmażaj przez ok. 5 minut. Następnie dodaj pozostałe składniki i przyprawy i smaż, mieszając, dopóki sos lekko nie zgęstnieje (zazwyczaj ok. 15 minut).
Keto sos ranczerski
Składniki:
- 3 łyżki domowego majonezu,
- 3 łyżki kwaśnej śmietany,
- 1 łyżka śmietany 30%,
- Ząbek czosnku,
- 1 łyżeczka siekanego szczypiorku,
- 1 łyżeczka siekanej pietruszki,
- Sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie:
Wystarczy drobno pokroić szczypiorek i pietruszkę, przecisnąć czosnek przez praskę, a następnie wymieszać wszystkie składniki. Jeśli chcesz zmniejszyć zawartość tłuszczu, przygotuj sos bez dodatku śmietanki 30% lub zastąp ją jogurtem greckim.
Keto warzywa na grillu: od cukinii po bakłażana
Warzywa stanowią nieodłączny element diety ketogenicznej, a grillowanie pozwala zachować ich smak i wartości odżywcze. Warto sięgać po takie niskowęglowodanowe opcje, jak cukinia, papryka, pieczarki czy bakłażan.
Aby zachować maksymalną ilość składników odżywczych i smak, najlepiej zdecydować się na grillowanie na ruszcie lub w folii aluminiowej. Dobrym pomysłem jest też krojenie świeżych warzyw na grubsze plastry, aby zapobiec nadmiernemu wysuszeniu się podczas grillowania oraz delikatne nacieranie oliwą z oliwek i przyprawami przed umieszczeniem na grillu. Dzięki temu każde grillowane warzywo zachowa swoją chrupkość, smak i wartości odżywcze.
Keto dodatki: sałatki i napoje idealne do grillowanych dań
Tradycyjnym napojem na imprezach z grillem jest oczywiście piwo – najgorszy alkohol, po jaki możesz sięgnąć na keto. Lepiej szukać niskowęglowodanowych (a jednocześnie bezalkoholowych) alternatyw, takich jak arbuzowa lemoniada bez cukru. Do jej przygotowania wystarczy kilka składników:
- Gruby plaster arbuza,
- Sok wyciśnięty z połowy cytryny,
- Plasterek cytryny,
- Listki mięty,
- 1/2 litra wody.
Z arbuza wystarczy wyjąć pestki, a następnie go zblendować. Następnie dodaj sok z cytryny, zalej wodą oraz udekoruj miętą i plasterkiem cytryny. Taką lemoniadę możesz przygotować również z dodatkiem malin, truskawek i innych owoców.
Trudno też wyobrazić sobie niskowęglowodanowego grilla bez pysznych, świeżych sałatek. Nie tylko sprawią, że dania będą świeższe, ale też dostarczą więcej składników odżywczych.
Keto surówka z awokado i fetą
Składniki:
- 100 g sera feta,
- 1/2 średniej wielkości awokado,
- Kilka plasterków suszonych pomidorów,
- Kilka listków sałaty,
- 2 łyżki oliwy,
- 1 łyżka dowolnych kiełków,
- 1 łyżeczka soku z cytryny,
- Opcjonalnie: pestki granatu.
Przygotowanie:
Pokrój fetę i awokado w drobną kostkę, pokrój suszone pomidory na małe paseczki. Wymieszaj wszystkie składniki.
Sałatka z serem halloumi
Składniki:
- 1 kawałek sera halloumi,
- 5-6 truskawek,
- 7-8 pomidorków koktajlowych,
- Garść roszponki,
- Garść rukoli,
- 2 łyżki oliwy,
- 3 łyżki musztardy.
Przygotowanie:
Pokrój ser halloumi na plastry i połóż je na chwilę na grilla, żeby lekko się przypiekły. Pokrój truskawki i pomidorki na mniejsze kawałki. Wymieszaj wszystkie składniki.
Szybkie przepisy na keto grilla
Grillować można bardzo różne potrawy, dlatego sprawdź kilka inspiracji na rozpoczynający się sezon grillowy.
Szaszłyki z krewetek z limonką i oliwą
Składniki (na 4 szaszłyki):
- 12 oczyszczonych krewetek,
- 1 limonka,
- 2 ząbki czosnku,
- Mały pęczek natki pietruszki,
- 2 łyżki oliwy,
- Sól.
Składniki:
Wymieszaj w misce sok z limonki i startą z niej skórkę, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, posiekaną natkę, oliwę i szczyptę soli. Następnie włóż do tej marynaty krewetki i odstaw do lodówki na minimum godzinę. Po tym czasie nadziewaj krewetki na patyczki do szaszłyków i grilluj. Daj im dosłownie chwilę, aż przestaną być surowe, bo szybko mogą stać się gumowate.
Halloumi i warzywa na grillu z oliwą i ziołami
Składniki (na ok. 5 porcji):
- 1 duża cukinia,
- 1 kawałek sera halloumi,
- 5-6 pomidorków koktajlowych,
- Kilka listków bazylii,
- Przyprawy: po 2 łyżki ziół prowansalskich, odrobina słodkiej papryki, soli, pieprzu,
- Oliwa z oliwek.
Przygotowanie:
Wymieszaj w misce 2 łyżki oliwy, odrobinę soli i zioła prowansalskie. Pokrój cukinię na dość grube plastry i dopraw ją tą marynatą. Następnie zgrilluj cukinię (ok. 3 minuty na stronę).
Pokrój ser na plastry, dopraw go słodką papryką i skrop oliwą. Zgrilluj ser przez ok. 3 minuty na stronę.
Pokrój pomidorki na plasterki, posiekaj bazylię. Podawaj danie: układaj na plasterkach cukinii ser halloumi, a następnie udekoruj pomidorkami i bazylią.
Grillowany łosoś z awokado
Składniki (2 porcje):
- 2 filety z łososia (ze skórą lub bez),
- 1 awokado,
- 1 mała, czerwona cebula,
- 1 limonka,
- 1 łyżka siekanej kolendry,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- Przyprawy: ostra papryka, słodka papryka, pieprz, sól.
Przygotowanie:
Wymieszaj oliwę z oliwek z przyprawami. Umyj i natrzyj łososia przyprawami, następnie zostaw go w lodówce na co najmniej godzinę. Po tym czasie grilluj rybę po ok. 5 minut na stronę. Obierz awokado i pokrój je w kostkę. Dodaj do niego posiekaną drobno cebulę, kolendrę i sok z limonki. Na koniec dopraw solą i pieprzem, podawaj łososia razem z salsą z awokado.
Jak cieszyć się sezonem grillowym na diecie Keto?
Dieta ketogeniczna wcale nie oznacza, że nie możesz już cieszyć się grillowaniem w gronie rodziny i znajomych: warto jednak szukać zdrowszych, niskowęglowodanowych alternatyw. Po więcej inspiracji koniecznie sprawdzaj przepisy na naszym blogu!
1 thoughts on “Keto Grill – przepisy na pyszne i ketogeniczne dania i dodatki z grilla”
Uwielbiam potrawy z grilla i uwielbiam keto. Zawsze dobrze się czuję na tej diecie. Dzięki za fajne przepisy.